8 Tipů: Jak se Připravit Na Pracovní Pohovor

8 Tipů: Jak se Připravit Na Pracovní Pohovor
V momentě, kdy přecházíme z hranice studií do tzv. světa dospělých, ačkoliv to je velmi zavádějící. Dalším krokem v našem životě je právě práce. Mnoho lidí se rozhodne pro vlastní podnikání, mnoho má již možnost díky své rodině. Nicméně, zbytek z nás se musí potýkat s tím, nalézt si práci. Nejlépe práci, která nás bude zajímat, bavit, motivovat, ale hlavně živit.Pracovní pohovory však mohou být zpočátku děsivým prospektem, ačkoliv se trh práce rapidně změnil. To je pro tento článek, i vás, dobrá zpráva. Ještě 5 let do minulosti si firmy vehementně vybíraly zaměstnance, v této době byly pohovory složité, a počet lidí na pracovní místo velmi vysoký. Trh s prací i nezaměstnanost se však změnily, zejména ve městech. Dnes jsou to zaměstnanci, kteří si vybírají firmy, často podle podmínek, zkušeností, a nabízených benefitů. I tak však musíte projít pracovním pohovorem, a zaujmout budoucího zaměstnavatele. Mnoho míst stále vyžaduje ty nejlepší možné pracovníky, a o tato místa musíte bojovat.Zde je osm tipů, jak se co nejlépe na pracovní pohovor připravit.

1. Dobrá informovanost o společnosti

Pokud se chystáme na pohovor, tou největší chybou je, nevědět kam vlastně jdeme. Prvním, a zásadním, krokem je se dobře informovat. Tento krok je důležitý nejen pro průběh samotného pohovoru, ale také pro vaši vlastní informovanost. Zjistěte si podmínky panující v této firmě, než se rozhodnete přidat do jejího počtu. Pokud vás firma láká, poté je velmi dobré znát její historii, tu si dnes můžete velmi jednoduše zjistit online, ale také mezi svými přáteli, případně na sociálních sítích. Zásadní je také znát jméno pracovníka, se kterým jste dříve komunikovali, a se kterým máte schůzku na pohovor.

2. Elegantní vzhled

Dalším nepsaným pravidlem je také váš vzhled. Ten můžete kombinovat podle firmy a oboru, do kterého se chystáte vstoupit. Nicméně, elegance nikdy není na škodu, u těchto oficiálních kroků je často vyžadována, ačkoliv ne dle zákonitostí, ale spíše nepsaných pravidel. Mnoho oborů si bude vyžadovat obleky pro pány, a elegantní kostýmek či šaty pro dámy. Nicméně, zde můžete použít svou intuici a zvolit elegantní, ale stále semi-formální oděv. Nezapomínejte, že v dnešní době je to často vzhled, který je faktorem v tomto procesu.

3. Vzhled s ohledem na pracovní pozici

Část tohoto bodu je již zmíněna výše, nicméně, této aspekt je opravdu velmi důležitý. Pokud se chystáme na pohovor do bankovní instituce, poté mějte na paměti, že tyto se velmi často řídí tzv. Dresscodem, tedy vyžadovaným druhem oblečení pro každodenní práci v těchto společnostech, stejně tak přistupujte také k pohovoru. Pokud se chystáme na pohovor do obchodů, poté nemusíme přijít v kostýmku, ale jednoduchém a slušném oděvu. Vždy volte podle toho, co může vaše pozice a firma vyžadovat.

4. Rozumný příchod

Dalším důležitým krokem při pohovorech je také váš příchod. Za žádnou cenu byste neměli přijít pozdě, je tak dobré svůj příchod dobře naplánovat. Zároveň však dbejte na to, abyste nepřišli příliš brzy. Ani jedna z těchto alternativ nepůsobí na zaměstnavatele příliš pozitivně.

5. Pozdravy a Komplimenty

Nyní jsme již u aktivnější části našeho pohovoru, v této chvíli je důležité si pamatovat zásady slušného chování. V takovémto případě zejména zdravení a oslovování, nezapomínáme, že pozdravíme jako první. Dobře působí také komplimenty na vzhled pracovního prostředí. S komplimenty to však nepřeháníme, ať nepůsobíme vlezle.

6. Typické otázky

Dnes je málokdy narazíte na pohovor, který by neobsahoval klasické otázky, které mnoho, často i malých firem, přebírá od amerického korporátního stylu pohovorů. Tento druh otázek je dnes zavedený po celém světě, a nejspíš je všichni zaměstnanci vnímají stejně negativně. Nicméně, stále se na ně můžete připravit. Jednou z těchto otázek je představa platu. Tato otázka je často trikem, zjistěte si proto průměrné platy v daném oboru, ale také, pokud možno, podmínky této společnosti. Pokud si řeknete příliš málo, někteří zaměstnavatelé to uvidí jako šanci, a právě tento plat vám nabídnou. Další častou otázkou je také „Proč bychom měli najmout právě vás“ nebo „Kde se vidíte za pět let“. Na tyto otázky se dobře připravte, pomoci vám mohou zkušenosti vašich přátel, či lidí ve vašem okolí.

7. Vždy si promyslete svoji odpověď

Na předešlý bod navážeme důležitostí vašich odpovědí. Nemusíte se bát si svou odpověď promyslet. Je lepší se na chvíli zamyslet a podat dobrou odpověď, která vypovídá o vašem intelektu, ale také osobnosti. Tyto odpovědi zaměstnavatel ocení více, než naučené a předcvičené odpovědi. Buďte sami sebou.

8. Připravte si vlastní otázky

Poslední bod je více právě o vás samotných. Pokud půjde váš pohovor dobře, a budete z něj mít dobrý pocit, nezapomínejte na své vlastní otázky. Právě informace o podmínkách vaší smlouvy, ale také požadavcích a nárocích, které na vás budou kladeny, jsou pro vás neméně důležité. Zejména pro vaše vlastní rozhodnutí a zhodnocení dané pozice. Dopředu si tak připravte otázky, které by vás zajímaly.Toto jsou jen některé body, které jsou při přípravě na pohovor důležité. Vše se samozřejmě liší podle dané pozice, ale také reputace firmy, a pracovního prostředí. Vždy choďte na pohovory dobře informovaní o pozici, i člověku, se kterým jste v kontaktu. Hlavní radou je však být sám sebou.

Další články