Daně, které možná neznáte

Daně, které možná neznáte

Daně, toto jedno slovo v sobě dokáže skrývat mnoho neznámých, až děsivých, aspektů, na které nás bohužel jen máloco může připravit. Mnoho lidí se tak dostává do situace, kdy ví, že musí podat nějaké to přiznání, a že existují nějaké ty daně, tím to však velmi často končí. Téma daní se ovšem v médiích, sněmovnách, a hlavně volbách, opakuje stále dokola, a to z dobrého důvodu. Existují totiž desítky daní, mnohé vás možná překvapí.Pokud se podíváme na náš systém daní, nabízí se nám dvě hlavní kategorie, přímé daně (tedy ty, kterými se zabýváme v onom přiznání a jsou přesně definovány) a daně nepřímé (ty nás potkávají v každodenním životě častěji, než si možná uvědomujeme). Takové daně z movitých a nemovitých věcí, silniční daně, nebo z příjmu, ty již dnes moc dobře známe. Kde se tedy skrývá problém? Zejména v daních skrytých. Ty patří do oné druhé kategorie (nejčastěji) a jsou nejen hrozivě vysoké, ale také hrozivě neznámé. Dalším aspektem jsou také úlevy, mnoho z vás možná podává daňové přiznání bez uplatnění těchto úlev, tím se můžete připravit až od desítky tisíc korun.

Podíváme se na některé z nejkurióznějších daní, na některé si musíte dát pozor, jiné vám naopak mohou přinést nečekané korunky.

Jedny z takových daní jsou přímo pracujícím před očima, a to na výplatních páskách. Málokdo jim věnuje podrobnou pozornost. Pokud se však podíváte na kolonky sociálního a zdravotního pojištění, najdete jednu z nejhorších skrytých daní. Výše zejména sociálního pojištění pro české občany patří mezi vůbec nejnižší v Evropě, a stát tak na této kolonce výplatní pásky vydělává stovky miliard korun ročně. Daně jsou neustále se měnícím systémem. Velkým tématem bylo zdanění hazardních her, které nabylo platnosti počátkem roku 2017. Možná však nevíte, že do této kategorie spadají také mnoha lidmi milované tomboly. Šance na to zaplatit pár korun a odnést si zajímavý dar už možná nebude natolik běžná. Existuje totiž tzv. daň z tomboly. Jako pořadatelé, například maturitního plesu, či jiné akce, si musíte na tuto daň dát dobrý pozor. Pokud přesáhnou věcné ceny určitou částku (50 000 Kč), již se musí platit poplatky. Pokud je cena vyšší, již jde věc přes notáře, vyhlášky, a nakonec daň z hazardních her, která činí 23%.Také sazby DPH neustále procházejí změnami. Takové DPH v sobě skrývá mnohé. Nejen kuriozitou, ale také až podivností je daň z nezaplacených faktur. Ano. Pokud platíte fakturu po její splatnosti, připravte se na tuto kuriózní daň. Ta ve velkém měřítku může mít velmi nevalné následky, zejména pro menší nebo upadající podniky.Zmínit musíme také nový systém EET, tedy elektronické evidence tržeb. Ještě před pár lety bylo obrovským „boomem“ takzvané podomní prodávání kosmetiky (či jiných výrobků). Zabalení kosmetického kufříku a nabízení produktů pro líčení a další zkrášlování však již nebude tak jednoduché. Právě podle systému EET je i tato profese zdaněna. Prodávat můžete u dveří zákazníků cokoliv, hlavním faktem pro platbu této daně je váš samotný výdělek a hlavně živnostenský list. V takovém případě se na vás již nyní vztahuje EET, a je nutné pořídit si onu pokladnu a systém.

Nyní se však podíváme na daně, které nám naopak mohou přinést trochu radosti.

Nejčerstvější novinka z letošního května je v oblasti realit. Pokud se v rámci rodinných domů a bytů převádí nemovitost na druhého člověka, často to podléhalo hned několika daním. Nyní však byla schválena úprava, ta tyto daně sjednotí. Prví převod v rámci realit tak nebude podroben také daní z nabytých nemovitých věcí. Tato úprava ještě čeká na schválení senátu a prezidenta, již nyní je to však dobrá zpráva z oblasti daňových zákonů.Pokud se však podíváme na již platné zákony, poté vás možná zaujme školkovné. Pokud jste rodič/e a chystáte se svou ratolest umístit do školky, můžete od letošního roku uplatnit nárok na odpuštění tzv. školkovného. Tedy částky, která je placena při přihlašování dětí do předškolní instituce, v tomto případě můžete díky státu ušetřit necelých 10 000 Kč.Také již zmíněné EET bude mít svou počáteční úlevu. Pořízení samotného systému a pokladen je pro mnohé podniky finančně náročné. Stát v tomto ohledu nachystal menší náplast do výše 5 000 Kč, která může být z daní odečtena pro náklady na pořízení a zprovoznění samotného systému.Pro studenty a studující je jistě dobrou zprávou také odečtení úhrady za některé zkoušky a certifikace. Ty však musí přímo souviset se zaměstnáním za zúčtovatelné období. Finanční úleva na rozšiřování vzdělání (včetně certifikačních kurzů) může být uplatněna do výše až 10 000 Kč.Nakonec zmíníme daň pro dárce krve a kostní dřeně. Darování krve a kostní dřeně je důležité pro fungování zdravotního systému, již dnes je toto darování spojeno z odměnami, jak finančními, tak věcnými. Stát však chce své obyvatele ještě trochu více motivovat. V případě dárcovství krve se bude jednat o částku 2000 Kč (v případě, že nebyla vyplacena žádná finanční odměna). Co do dárcovství orgánů se jedná o částku až 20 000 Kč (v případě žijícího člověka), a například u darování krvetvorných buněk až o částku 8 000 Kč.Toto je jen malý pohled do problematiky daní, která má své zápory, ale také výhody. Ponaučením by v tomto případě měla být důležitost ověřování a sledování daňových zákonů, ale hlavně novel. Ty se neustále mění, a brzy budou opět předmětem nových voleb.

Další články