Jak finančně přežít začátek školního roku?

Jak finančně přežít začátek školního roku?
Začátek školního roku se mílovými kroky přibližuje a Vy si děláte starosti, kde vzít na všechny pomůcky a platby a s tím spojené peníze? Následující článek připomíná základní věci, které by neměly chybět ve Vašem seznamu plánovaných výdajů a nabízí hned několik rad, které by Vaší peněžence mohly ulehčit.

Začátek školního roku je po finanční stránce perným obdobím pro všechny rodiče dětí školou povinných, počínaje prvňáčky a vysokoškoláky konče. Rodiče prvňáčků však mají často tu nevýhodu, že v tom ještě neumí tak „chodit“. V každém případě je dobré si veškeré výdaje sepsat a naplánovat.

První položkou na seznamu budou jistě školní pomůcky. Mezi základní pomůcky pro první stupeň patří především aktovka, papuče, sešity, obaly na sešity, vodovky, pastelky, pero, penál, nůžky a kružítko. Tato základní sada Vás bude stát nejméně okolo 500 Kč. Průměrná hodnota se však pohybuje okolo 1 500 Kč. Ušetřit můžete nákupem ve slevě ve větších obchodních centrech nebo se podívejte na srovnání cen na internetu a nakupte on-line. Nekupujte zboží, které je jen módním trendem, ale raději nadčasové. Aktovka s Pokémony může být letos hitem, ale příští rok byste kupovali třeba zase Spidermana. K výběru pomůcek samozřejmě můžete přibrat děti, avšak nenechejte se ovlivnit k nákupu drahých či zbytečných věcí. Na některých věcech se však vyplatí nešetřit. Například aktovka by měla být kvalitní, a to jak kvůli zdraví Vaší ratolesti, tak i proto, že déle vydrží. Pokud jde Vaše dítě do první třídy, vyplatí se rozložit nákup pomůcek do delšího časového úseku, kdy již na Vánoce může dítě rozbalit od Ježíška školní brašnu.

Další položkou jsou učebnice. Žáci prvních tříd dostávají některé učebnice k zapůjčení zdarma, některé školy i nabízejí příspěvky pro ty ostatní. Žáci středních škol si musí učebnice kupovat, což je velice nákladné. Ušetřit však můžete zakoupením starších učebnic od vyšších ročníků nebo v bazarech.Stravování také patří mezi neopomenutelné náklady, se kterými je nutné počítat. Cena obědů ve školní jídelně se různí podle typu školy, v průměru je to však okolo 5 000 Kč za rok. Svačinky doporučujeme připravovat dětem doma, což je jednak mnohem levnější, ale i mnohem zdravější než párek v rohlíku ze školního bufetu.

Co se týče dopravy, je nejvhodnější starším dětem pořídit celoroční jízdenku, u mladších dětí se můžete s ostatními rodiči domluvit na střídavém odvozu do školy nebo je doprovázet veřejnou dopravou.Ušetřit se dá i na zájmových kroužcích. Spousta škol nabízí kvalitní kroužky zdarma, tak se zkuste informovat a zavčas dítě přihlásit.

Pro ty, kterým ani při největším snažení peníze nevychází, máme taky radu. Stát ze zákona stanovil částku 200 Kč, kterou škola přispívá na školní pomůcky prvňáčků. Tato částka není nijak vysoká, ale může Vám pomoci alespoň s drobnostmi. Také můžete zažádat na obecním úřadě o příspěvek na uhrazení jednorázových mimořádných výdajů, který je součástí systému dávek sociální péče. Tento příspěvek může činit až 15 tisíc korun.Pokud se rozhodnete řešit tuto situaci půjčkou, nejdříve si pořádně ověřte, zda budete potom částku schopni splatit. Pokud ne, rozhodně si nepůjčujte. Pokud ano, vyberte si férovou společnost, jako např. Zaplo.CZ, která nabízí první půjčku zdarma.Přejeme Vám hodně štěstí a Vašim potomkům dobré známky!

Další články