Jak nebýt ve stresu ze svých financí?

Jak nebýt ve stresu ze svých financí?
Touto otázkou se zabývá čím dál tím víc lidí. V současné době se hodně diskutuje i fenomén sociálního vyloučení a ohrožení chudobou. Lidí, kterých se tento palčivý problém týká, je v České republice kolem 100 000. Někdy za to může celková zadluženost domácnosti, jindy nízký příjem, nemoc či stáří. Počítat každou korunu jistě není příjemné a přemýšlet každý měsíc, zda bude na nájem či splátku půjčky, je stresující ještě víc. Čím víc člověk trpí stresem, tím více upadá do apatie a ztrácí vůli danou situaci řešit a také si zakládá na zdravotní potíže, které mohou zase vést ke ztrátě příjmu. Pokud tedy chcete svůj finanční život zbavit stresu, nabízíme Vám několik jednoduchých tipů jak na to.

Přiznání problému

Prvním krokem je, že musíte sami sobě přiznat, že máte s financemi problém. Kdo si tento problém přizná, je již na dobré cestě k jeho vyřešení. Strkáním hlavy do písku rozhodně nic nevyřešíte. Vaše dluhy nezmizí, pokud budete dělat, že neexistují, a peníze na účtu taky nepřistanou jen tak.

Kontaktujte věřitele

První kámen ze srdce Vám spadne, pokud zavčas kontaktujete své věřitele v případě, že nejste schopni splácet v termínu. Většina férových společností je ochotna s Vámi tento problém řešit a vypracovat splátkový kalendář nebo Vám splátku odloží, někdy dokonce na čas i úplně pozastaví.

Vypracujte si domácí rozpočet

Takový rozpočet Vám pomůže získat kontrolu nad svými příjmy i výdaji. Především však zjistíte, zda máte nějaký prostor spořit, a které položky by se daly tak trochu snížit.

Získejte lepší nabídku

Zdá se Vám, že platíte příliš mnoho za internet, telefon nebo účet v bance? Na trhu je spousta společností, které Vám rády předloží lepší nabídku. Nebojte se obejít si více možných dodavatelů a smlouvat o ceně!

Zjistěte, na co máte nárok

Možná, že Vaše zdravotní pojišťovna nabízí nějaké výhody, kterých nevyužíváte. Mnohdy můžete získat příspěvek na sport, masáže a další aktivity. Také si zjistěte veškeré odpočty na daních. Prostě se snažte využít všeho, co je k dispozici.

Nechte si poradit

Pokud máte vážnější finanční problémy, obraťte se na jednu z bezplatných poraden, např. na http://www.financnitisen.cz/.

Nepoužívejte kreditní kartu

Kreditní karta Vám totiž dává iluzi plné peněženky, ze které můžete neomezeně vybírat. Zanedlouho však budete muset peníze vrátit na své místo, a pokud je nemáte, může se Vám to pěkně prodražit.

Pozor na vytloukání klínu klínem

Pokud jste již po krk v dluzích, neberte si další půjčku na splacení těch předchozích. K půjčení peněz přistupte pouze tehdy, pokud víte, že na splátku budete mít peníze. Některé společnosti, jako třeba Zaplo.cz, nabízí i první půjčku zdarma. Na stránkách www.zaplo.cz najdete i půjčkovou kalkulačku, kde si můžete náklady půjčky spočítat.Přejeme Vám hodně štěstí!

Další články