Jak nepropadnout do podzimní deprese

Jak nepropadnout do podzimní deprese
Podzim v celé své kráse a zbarvení působí velmi silně také na emoce člověka, zejména díky melancholii, která je v tomto ročním období všudypřítomná. Dříve byly deprese a pocity spojené s podzimem probírány pouze mezi řečí, všeobecně tomu není přikládána vysoká hodnota, nicméně se jedná o skutečný problém. Ačkoliv je u mnoha lidí podzim oblíbenou částí roku, pocitu smutku, nostalgie, a zmíněné melancholie, se nejsme vždy schopni ubránit. Obzvlášť pokud je za okny ponuro, a z rádia nám hraje jazz.

Pokud se na podzimní depresi podíváme z odborného pohledu, zjistíme, že je to fenomén, kterým se psychologie podrobně zabývá. Deprese a úzkost v tomto období spadá to tzv. SAD, tedy sezónní afektivní porucha (z angl. Seasonal affective disorder). Období je často spojeno s příchodem podzimu, se kterým několik milionů lidí po celém světe propadá depresím, ty často potřebují odborné řešení, ale v mnoha případech tyto deprese mizí s příchodem jara, lidé si tak vystačí s několika praktickými radami, na které se zaměříme v tomto článku. Deprese však nemohou být podceňovány a nejsou nic, za co by se člověk měl stydět. Pokud se ocitnete na pokraji pocitu bezmoci, neváhejte vyhledat odbornou pomoc.

Zůstávejte v pohybu

Základem pro udržení dobré nálady v momentech, kdy na nás může útočit ponuré podzimní počasí, je udržet se v pohybu. Pokud to tedy počasí dovolí, doporučujeme vyrazit na příjemnou podzimní procházku, která může být velmi krásná. Jakmile nám vysvitne sluníčko a opadá listí, okolí je velmi krásné, a ukazuje druhou stranu tohoto ročního období. Čím více do přírody vyrazíte, tím lépe na vás bude zbarvená planeta působit. Nezůstávejte příliš doma, právě zde na vás mohou deprese dopadnout velmi jednoduše.

Sport

Do této kategorie spadá také sport. Ten působí na naše tělo jak fyzicky, tak psychicky. Fyzická aktivita je známá pro uvolňování endorfinů, který působí kladně na naši psychiku, a dokonce napomáhá pocitu šťastnosti. Endorfiny jsou uvolňovány do lidského mozku, a zde ovlivňují naši psychiku. Sport navíc pomáhá zvyšovat energii, ale také pocit sebevědomí. Sport je proto efektivním způsobem, jak bojovat s depresemi v jakémkoliv období. V tomto případě můžeme sport stále aktivně vykonávat venku, pokud počasí dovolí. Máme však také mnoho možností, které můžeme vyzkoušet třeba i poprvé. Nabízí se nám kryté bazény, aerobik, squash, ale také fitness, stolní tenis, nebo další míčové hry.

Deprese je velmi často doprovázena právě nespavostí, kterou trpí až 80% lidí, kteří trpí depresí. Insomnie a deprese jsou velmi nebezpečná kombinace, a tak je dobré se zaměřit na dobrý spánek. Toho můžeme dosáhnout únavou organismu, například právě z onoho sportu, ale také za pomocí léků, případně bylinek. Na spánek se často doporučují například bylinkové čaje. Spánek napomáhá našemu organismu dosáhnout větší energie, která nás naopak brání proti depresím. Nicméně, toto tvrzení není 100%, v určitém procentu případů naopak lidé deprese doprovázejí přílišným spánkem.

Pestrý jídelníček

Dalším krokem v boji proti depresím je také pestrý a různorodý jídelníček, který by měl být doplněn zejména o vitamíny. Na podzim si potřebujeme udržovat nejen imunitu, ale také pestrost stravy, která nám dodává energii. Jídelníček by proto měl obsahovat také spoustu ovoce a zeleniny.

Světla

K depresím často vede také brzké stmívání, tma, a ponuré okolí, které doprovází mnohé podzimní dny. Na tuto rapidní změnu proto mnoho lidí reaguje špatně. Také proto doporučujeme investovat do světel ve vašem bytě. Ať již se jedná o nové a výkonnější žárovky, nebo novou lampičku na váš stůl. Dostatek světla a pocit, kterého díky tomu můžeme dosáhnout je velkým pomocníkem v boji proti podzimní depresi.

AktivnÍ volný čas

Není lepšího období, než podzimu, k nalezení nových a zajímavých aktivit pro váš volný čas. Díky koníčkům máme pocit užitečnosti, ale také odlákáme naši mysl od ponurých a pochmurných myšlenek, které mohou často vést právě k depresím. Časté deštivé dny nám dovolují se více věnovat aktivitám ve vnitřních prostorách. Můžeme tak strávit mnoho času vyvíjením a zaměřením se na nové aktivity. Ať již se rozhodnete, že je čas naučit se nový jazyk, vyzkoušet karetní hry, šachy, nebo se naučit s grafickým programem, ale také mnoho dalších koníčků, které zajímají přímo vás.Toto je jen pár tipů, jak nejlépe přežít podzim, v co nejlepší možné náladě a bojovat tak proti tomu, aby na nás melancholie dopadla v plné síle. Základem je aktivita a uvolňování endorfinů, ale také pestrá strava doplněná o vitamíny. Díky tomu budeme mít mnohem více energie, ale pomůže nám také chemie v našem těle, zejména uvolňování endorfinů v mozku. A právě to je velmi důležité pro boj s depresemi. Nezapomínejte také na zábavu, která ještě více umocní pocit šťastnosti, ať již je to nový koníček, nebo procházky, udržujte se proto zejména aktivní.

Další články