Jak řídit své finance při ztrátě zaměstnání?

Jak řídit své finance při ztrátě zaměstnání?
Ztráta zaměstnání je velice psychicky náročná a stresující událost. To poslední, co člověk v takové situaci potřebuje, je lámat si ještě hlavu s financemi. Jak to ale udělat, když přijdete o příjem ze zaměstnání a musíte dále platit nájem, účty, jídlo a další důležité výdaje? Následující článek Vám poskytne základní rady, jak se v této situaci rychle zorientovat a nespadnout do dluhů.

Když přicházíte o zaměstnání, první o co byste se měli zajímat je, zda máte nárok na odstupné. Pokud jste byli např. propuštěni pro nadbytečnost, nenechte se o něj připravit. Výše tohoto odstupného by měla být stanovena ve Vaši smlouvě.Pokud jste si po dobu, kdy jste byli zaměstnaní, tvořili finanční rezervu, je teď ta správná doba ji použít. Bohužel 50 % z nás si vůbec žádnou netvoří.

Vaše další kroky by měly ihned mířit na úřad práce, a to jednak kvůli podpoře v nezaměstnanosti, která Vám pomůže uhradit náklady nejméně po šest měsíců, tak i kvůli zdravotnímu a sociálnímu pojištění, které za Vás v nezaměstnanosti nikdo neplatí a tohoto nepříjemného výdaje se zbavíte pouze přihlášením do evidence příslušného úřadu práce.

Pokud jste si již tedy zajistili alespoň nějaký ten příjem v podobě podpory (65 % průměrného měsíčního čistého výdělku po první dva měsíce, 50 % po další 2 měsíce a po zbývající dobu 45 %), nastává čas podívat se podrobně na Váš osobní rozpočet. Na jednu stranu si tedy sepište Vaše momentální příjmy (či příjmy Vaší domácnosti) a na stranu druhou veškeré Vaše výdaje. Můžete si i pomoci nějakým vzorem z internetu, abyste některé výdaje nezapomněli. Pokud Vaše příjmy stále pokryjí výdaje, můžete se radovat. Pokud tomu tak není, nastává čas některé z výdajů omezit. Pečlivě si všechny výdaje projděte a zkuste vybrat položky, kde by se dalo trochu ubrat. Nejlépe se dá šetřit třeba na jídle, dopravě a samozřejmě na zbytných výdajích jako restaurace, kina, cigarety atd. Při tvorbě tohoto shrnutí výdajů buďte k sobě upřímní a napište opravdu vše a v reálných částkách. Pokud Vám na krk dýchá hypotéka, promluvte si se svou bankou. Většina hypoték má pojištění pro neschopnost splácení, což znamená, že banka bude platit hypotéku za Vás. V případě jiných úvěrů a půjček také neprodleně informujte své věřitele o situaci a snažte se domluvit na splátkovém kalendáři.

V tomto období si také dejte velký pozor na kreditní karty, kontokorenty a půjčky. Uvědomte si, že na dluh můžete žít jen tehdy, pokud jste si jisti, že vše řádně a v termínu splatíte. Netvořte si tedy další problémy. Férová společnost, jako např. Zaplo.CZ, by Vám v případě zadluženosti další půjčku neposkytla. Pokud víte, že půjčku splatíte a nutně ji potřebujete, zajímejte se, kolik Vás bude stát. Na www.zaplo.cz naleznete kalkulačku, která Vám vše přehledně odhalí. Dávejte si však pozor, na co si půjčujete! Toto opravdu není správný čas pro koupi nové televize nebo exotické dovolené.

Můžete se také pokusit zvýšit svůj příjem. Pokud máte např. volný pokoj, můžete jej pronajímat. Jsou-li Vaše děti již dospělé a žijí s Vámi v domácnosti, nechte je přispívat na její chod.Přejeme Vám hodně štěstí s hledáním nové práce!

Další články