Jak se chránit na internetu

Jak se chránit na internetu

"Vůbec nejbezpečnější je počítač vůbec nezapínat."Představ si následující službu..."Dobrý den, linka pomoci společnosti OchraňData s.r.o. U telefonu Petrová. Jak vám mohu pomoci?""Ehm... Motejlek. Kamarád mi dal tohle číslo. Někdo mi ukradl z notebooku práci za posledního půl roku a vzal si na mě půl milionu dluhu.""To je mi líto. Tohle musí vyřešit policie. Naší službou je naučit uživatele chovat se na internetu tak, aby k tomuhle nedocházelo.""A jak mi můžete pomoci?""Jestli máte čas, můžu s vámi projít základní body. Za prvé potřebujete změnit všechna hesla. Jednoduchá dokáže rozluštit i můj pes. Slyšel jste někdy o passphrase?""Ne?""Místo hesel typu "kočka" nebo "heslo123" použijete nesmyslnou větu. Něco na způsob KrevniDestickysnedly18bananu. Passphrase nejde lehce odkoukat a na prolomení takhle dobrého hesla by hacker potřeboval asi 15 miliard let. Navíc se snadno pamatuje. Za druhé si projeďte počítač dobrým antivirem a nastavte si firewall. Za třetí - při prohlížení stránek používejte buď Anonymní režim nebo Tor Browser, který nezaznamenává data. Pro hledání na internetu pak nejlépe stránku DuckDuckGo. Ta také nic neshromažďuje.""Čtvrtý krok?""Pokud můžete, smažte si všechny profily na sociálních sítích. Jestliže to nejde, vymažte si alespoň datum narození a zbytečně nezveřejňujte citlivé informace o sobě a svých blízkých. Dále by bylo dobré poslat na Google žádost o vymazání dat. Stačí vyplnit žádost a poslat jim sken občanky. Samozřejmě zašifrované nebo chráněné heslem.""Tohle je kravina. Jak tohle může pomoci?""Pane Motejlku, mě neukradli půl milionu a rozdělanou práci... Dále - mobilní telefon. Vypněte všechny zbytečné služby. GPS, Bluetooth, WiFi.""A ty jsou jak zbytečné?""GPS neustále hlásí vaši polohu, přes Bluetooth jde na dálku vzít obsah telefonu a veřejné WiFi nebývají moc dobře zabezpečené.""Tyhle blbosti poslouchat nebudu."...tút...tút...Zní to strašně, já vím. Trochu dohnané do extrému.Přesto až nepěkné množství lidí naprosto odhazuje veškerou opatrnost, jakmile se dostane na Facebook.Sdílí. Totálně. Všechno.U svatého http, dodržuj alespoň některé zásady bezpečnosti.Bezpečná hesla, aktualizovaný systém s antivirem a firewallem a kontrolovat si stav bezpečného připojení.

Bezpečná hesla

"Pro vaše nové heslo splňte následující podmínky: malé a velké písmeno, číslici, hieroglyf, jméno vyhynulého dinosaura a alespoň jeden znak z vietnamštiny." Některé stránky mají požadavky na hesla dost na palici. Naštěstí spoustu problémů dokáže vyřešit passphrase.SnedlKarel4nektarinky?Ano,snedl4nektarinkyaUsnulJednoduché na zapamatování, neodkoukatelné, skoro neprolomitelné a splní nároky i těch nejstupidnějších stránek.

Antivirus, firewall a aktualizovaný systém

Žádný systém není dokonalý. Chybka se vždy najde.A když se najde, záleží na tom, kdo bude rychlejší:

1) jestli ty s instalací aktualizace s opravenou chybou?

2) ten, kdo se ti přes ni dostane do počítače a začne si dělat, co jen bude chtít? Antivir a firewall tě zase ochrání před následky zběsilého klikání na všechno, co se hýbe, a před stahováním souborů typu SedmaRadaHraOTrunyZarucene.exe (29kb) a podobnými.

Zabezpečené připojení

Stačí se jen podívat do adresního řádku, jestli někde něco svítí zeleně. To je všechno.Pak neriskuješ, že data někdo odchytí a z údajů tvé kreditky si koupí televizi.

A teď to nejdůležitější - zdravý rozum

Dokázal by ses svléci do spodního prádla a na náměstí začal křičet o své snídani? Ne? Pak nechápu, proč to děláš na Facebooku.Vběhl bys do centra infekční diagnostiky, vypáčil trezor a začal čichat k virům jako je cholera, ebola nebo žloutenka? Ne? Vzpomeň si na to, až budeš znovu klikat na výzvu o výhře iPhonu.Jsi uražený? V to doufám.Tak mi to natři a začni se chovat na internetu zodpovědně!

Další články