Jak se dostat z dlouhodobých dluhů

Jak se dostat z dlouhodobých dluhů
Jak se dostat z dlouhodobých dluhů je téma, které se už léta objevuje ve všech médiích.  Dlouhodobé dluhy jsou noční můrou mnoha osob či celých rodin a dokážou obrátit lidem život naruby. V České televizi např. běžel v roce 2012 pravidelný pořad „Krotitelé dluhů“. Měl být inspirací a pomocnou rukou pro ty, kteří se do neřešitelné situace dostali, a odstrašujícím příkladem pro jiné, kteří prozatím této chobotnici s jedovatými chapadly unikali.

Pár čísel na úvod

Z údajů ČNB ze dne 9. 9. 2016 vyplývá, že dluhy českých domácností vzrostly v září na 1,308 bilionu korun. Za devátý měsíc stouply o 7,2 miliardy a meziročně jsou vyšší o 70,4 miliardy korun. Lidé věří v růst ekonomiky, a proto se dá očekávat, že zadlužení domácností bude narůstat i v následujících měsících. Občané investují zejména do nemovitostí, ale i do spotřebního zboží.

Zde je několik praktických rad, jak se dlouhodobých dluhů zbavit nebo se do nich vůbec nedostat:

1. Řekněte stop dalším nákupům na dluh

Neberte si další půjčky, nepoužívejte kreditní karty, prostě se již více nezadlužujte. Pokud nemáte jistotu, že budete mít na splácení svých stávajících dluhů a chod domácnosti, musíte si říct NE. Férový poskytovatel, jako např. Zaplo.cz, by Vám v případě zadluženosti ani další půjčku neměl poskytnout, a to pro Vaše vlastní dobro.

2. Spočítejte si svůj čistý příjem

Je tato částka dostatečná vzhledem k Vaší situaci? Možná byste se dočasně mohli zajímat o nějaký přivýdělek ke svému stávajícímu příjmu – brigáda, úklid, hlídání dětí, využití svých znalostí a dovedností (znalost jazyků, výtvarné dovednosti atd.).3. Spočítejte své výdajePočítání výdajů je otrava a vyžaduje to důslednost a vytrvalost, ale je to velmi efektivní pomocník. Bez toho nikdy nepřijdete na to, kolik a kam Vám vlastně měsíčně odchází peněz, a tudíž nezjistíte, kde můžete ušetřit.

4. Vytvořte si rozpočet

Na základě sledování příjmů a výdajů si můžete vytvořit rozpočet, ve kterém jistě vznikne rezerva na splácení dluhů. Naplánujte si, kolik korun vydáte měsíčně za potraviny, kolik za pohonné hmoty, za oblečení, za cigarety apod. a plán dodržujte. Pokud se Vám ještě podaří výdaje snížit, tím lépe pro Vás a pro zkrocení Vašich dluhů.

5. Splácení dluhů

Dluhy splácejte od nejdražšího (nejvyšší dluh s nejvyšší úrokovou sazbou). Pokud máte mnoho půjček, můžete je spojit v jednu – můžete půjčky tzv. konsolidovat. To znamená, že např. nějaká banka zaplatí Vaše dluhy najednou a vy jí postupně splácíte jednu půjčku pravidelnými měsíčními splátkami.

6. Vytvořte si finanční rezervu

Pokud se Vám daří dluhy splácet a zůstane Vám něco navíc, začněte si vytvářet finanční rezervu. Je to i prevence toho, aby se situace s problémy s dluhy opakovala.

7. Finanční gramotnost

Studujte, hledejte informace, navštivte nějaký kurz finanční gramotnosti. Můžete se zeptat na Úřadu práce ve svém městě, koupit si knihu či absolvovat kurz on-line zdarma.

8. Krajní řešení

Další možností, jak se zbavit dluhů, pokud jsou opravdu velmi vysoké a tudíž „nesplatitelné“, je oddlužení čili osobní bankrot. V tomto případě však doporučujeme spojit se s odborníky z některé z bezplatných poraden.Přejeme Vám mnoho úspěchů při řešení Vaší finanční situace.  Věříme, že své dluhy zkrotíte a stanete se experty na řízení Vašeho osobního či rodinného rozpočtu. Další podnětné články naleznete na stránkách Zaplo.cz.

Další články