Jak se dostat z dluhů aneb akční plán

Jak se dostat z dluhů aneb akční plán
Pokud máte nějakou tu půjčku, rozhodně nejste jediní. Již 85 % občanů České republiky považuje dluhy za přirozenou součást života, a tím se samozřejmě zvýšil i počet lidí, kteří o půjčku žádají. Třetina z těchto lidí přiznala, že se již alespoň jednou se splátkou úvěru opozdila. Navíc opakovaný problém se splácením úvěru připustil zhruba každý desátý Čech. Splácení hypoték nedělá většinou Čechům velký problém, ten se objevuje spíš u spotřebitelských úvěrů a krátkodobých půjček. Zde se nedaří splácet asi čtvrt milionu dlužníkům.

Nejdůležitějším pravidlem prevence takové situace, která by ústila do problémů se splácením, je uvědomit si již na začátku, zda vůbec půjčku nutně potřebujete a zda jste schopni ji následně splácet. Toto je základ toho, jak se nedostat do dluhové pasti. Je také důležité vybrat si seriózní společnost, u které si chcete půjčit. Ať již přemýšlíte o bankovní či nebankovní půjčce, vždy si projděte srovnání půjček a jiných podmínek, které dané společnosti nabízí. Některé společnosti, např. Zaplo.CZ, nabízejí první půjčku zdarma. Na svých stránkách www.zaplo.cz uvádějí i kalkulačku, kde si můžete sami ověřit výši splátky, termín i poplatky. U nebankovních společností se zaměřte i na reference klientů.Pokud už do dluhů spadnete, tak pamatujte, že vždy existuje cesta ven. Následující body Vám poradí, jak se s dluhy vypořádat.

  • Pokud víte, že nebudete schopni splátku zaplatit v termínu, kontaktujte bez prodlení svého věřitele a zkuste se domluvit na možných řešeních. Nikdy své problémy nezatajujte a nevyhýbejte se jejich řešení. Takto by se k původní dlužné částce mohlo přičíst nemalé penále.
  • Vždy mějte přehled o tom, kolik máte celkově půjček, u kterých společností a za jaké úroky a určete, které dluhy je nejdůležitější v danou chvíli zaplatit jako první. Např. hypotéka, která Vám platí střechu nad hlavou, má vyšší prioritu než splátka půjčky na televizi. Půjčky se dají také konsolidovat do jednoho dluhu u jednoho věřitele.
  • Vytvořte si osobní či domácí rozpočet. Spočítejte všechny příjmy a výdaje a hledejte, kde by se dalo ušetřit (např. cigarety, restaurace, doprava apod.) a neplaťte plnou částku za věci, za které nemusíte (např. slevy na potraviny, knihy z druhé ruky apod.).
  • Ověřte si, zda můžete získat nějaké finanční zvýhodnění (sleva na dani, příspěvek na dítě či bydlení atd.)
  • Řekněte si o bezplatnou pomoc, např. na www.bezplatnapravniporadna.cz, dluhy.org nebo www.financnitisen.cz
  • A poslední a asi nejdůležitější rada: Pokud máte již dluhů až nad hlavu, neberte si další půjčky.

Přejeme Vám hodně štěstí s krocením svých dluhů.

Další články