Jaká je dnes nejlevnější doprava?

Jaká je dnes nejlevnější doprava?
V dnešní době se nám nabízí hned několik možností, jak se dopravit napříč metropolí, a dalšími většími městy. V tomto článku se podíváme na oblíbené možnosti dopravy, které můžeme využívat.Podívejme se vzestupně na možnosti cestování v hlavním městě Praze, a to s ohledem na měsíční útratu. Díky tomu můžeme jednoduše porovnat cenové rozdíly, ale také možnosti, které si při cestování každý den možná neuvědomíme. Začneme tím nejlevnějším.

1. Městská Hromadná Doprava

Ačkoliv na cenu, a její nárůst, lidé velmi často nadávají, brzy si uvědomíme, že nás městská doprava vyjde nejlevněji. V Praze za tuto dopravu měsíčně zaplatíme od 550 Kč (bez studentských a jiných slev). Městská doprava má však také své nevýhody. Díky vysokému počtu zastávek se některé trasy prodlužují o několik minut. Existuje také riziko zpoždění, a přeplněné dopravy. V mnoha úsecích je v některých časech doprava až nepříjemně přeplněná.

Měsíční sazba: 550 Kč

2. CarSharing

Druhým bodem v tomto článku je tzv. CarSharing. Tato služba ještě v České republice nemá mnoho zastánců, přesto najdeme několik odvážných společností a skupin, které se do tohoto podnikání již pouštějí. Na Západě velmi oblíbený CarSharing stojí na principu sdílení vašeho vozidla s ostatními řidiči. Svůj vůz přihlásíte k dané společnosti dalších řidičů, za stanovených podmínek. Můžete také vůz jednoduše zarezervovat na určitou hodinu a den, posléze vyzvednout, a vyjet na cestu. Zde se vše odvíjí od ceny za ujeté kilometry, ale také hodinové sazby. Nejčastěji uváděná průměrná sazba je cca. 28 Kč /hodinu.Měsíční sazba: cca. 1 500 Kč (za předpokladu 20 hodin, ujetých za jeden měsíc)

3. Vlastní Vozidlo

Vůbec nejpohodlnějším způsobem cestování je možnost vlastního vozidla. Díky tomu nemusíte nikde čekat na příjezd hromadné dopravy, či taxi, ani si předčasně rezervovat další vozidlo. Můžete jednoduše nasednout do vozu, a kdykoliv se vydat na cestu. Zde nás však čekají další poplatky, kromě benzínu se může vůz kdykoliv poškodit, případně potřebuje drobné opravy, nebo dokoupení souvisejících poplatků. K tomu musí být připočítáno také městské parkování.

Měsíční Sazba: cca. 2000 Kč (vše záleží na spotřebě benzínu, ale také parkování)

4. Taxi / Uber

Poslední dvě možnosti se budou nacházet velmi blízko se svou cenovou hranicí. Uber, se stal velkým trhákem v Západních zemích, odtud s poměrně velkým časovým odstupem, přichází také k nám. Kvůli tomuto časovému rozmezí však firmy měly dostatek času, připravit se na nízkou cenovou sazbu služby Uber.Taxi má výhodu profesionálních řidičů s velmi dobrou znalostí daného město. Ačkoliv využívají systému GPS, velmi často vás řidiči zavezou na místo rychlejší, a tím i levnější trasou, díky jejich znalosti městských ulic, ale také situaci na vozovce s ohledem na zkušenosti. Zde je cena založena na časovém rozložení. Pokud spočítáme trasu Václavské Náměstí - Anděl, dostanete se k této sazbě:

Měsíční sazba taxi: cca. 5000 Kč (za předpokladu využívání taxi služby 20 dní pro výše danou trasu, včetně zpáteční cesty domů).Pokud se podíváme na Uber, jeho principem je objednání řidiče ve vaší blízkosti, který/která vás odveze na dané místo. Díky tomu si můžete jako řidič vydělat pěkné peníze. Uber, nabízí hned několik možností. UberPOP, UberSelect, a UberBlack mají hlavní rozdíl v typu a rozloze vozidla. V některých městech najdete pouze některé druhy. Rozdíl je také cenový. Zde se podíváme na nejlevnější variantu - UberPOP, se sazbou 10 Kč/kilometr. Zmíněná trasa Václavské Náměstí - Anděl by tedy měla následující sazbu:

Měsíční Sazba: cca. 3600 Kč (za předpokladu využívání Uber služby 20 dní pro výše danou trasu, včetně zpáteční cesty domů).Toto jsou v současné době nejlepší možnosti pro dopravu ve městech. Záleží jen na vás, nakolik pohodlné a samostatné cestování budete chtít. Nejlépe vás vychází právě Hromadná Doprava, s některými nepříjemnými faktory, naopak nejdražší stále zůstává Taxi služba, a poté údržba vlastního vozidla.

Další články