Kam na víkend s dítětem?

Kam na víkend s dítětem?
Otázka, „Kam vyrazit s dětmi na víkend?“, se zdá jednoduchá, ale velmi často je nakonec velmi těžké se rozhodnout. V tomto článku vám představíme hned několik zajímavých destinací, do kterých se v této naši malé, ale přeci jen rozmanité, republice můžete vydat.

Vzhůru do oblak

Pokud se rozhodnete pro aktivnější víkend, poté jistě vás, ale také vaše děti, zaujme výlet vysoko do oblak, a přece půjdete pěšky. V tuto chvíli Česká republika nabízí mnoho rozhleden, k rozhodnutí jsou však také dvě unikátní stezky vedoucí přímo do výšin.Jednou z nich je tzv. Stezka korunami stromů. Tato dřevěná, a 627 m dlouhá, stezka se nachází doslova v korunách stromů. Samotná stezka je umístěna 24m vysoko a stojí na pevných základech lipenského lesa. Stezka se nachází poblíž Lipna Nad Vltavou, odtud se k ní můžete vydat lanovkou, autobusem, ale také pěšky po vyznačené trase. Zde na vás čeká první výstup do korun stromů. Tato stezka je navíc doplněna mnoha naučnými a zajímavými materiály. Bát se přitom rozhodně nemusíte, nejenže je stezka pevná a bezpečná, ale také se pod ní nachází přes 8 000 m ochranných sítí. Pro děti jsou navíc připraveny hned tři zajímavé zábavné kouty s lanovými prvky, a dalšími adrenalinovými zážitky. Nakonec je zde také možnost půjčení koloběžky, či sklouznutí po tobogánu, který ocení zejména děti. Stezka je unikátní také svým bezbariérovým přístupem.Další návštěvu oblak můžete absolvovat v oblasti Dolní Moravy. Za touto unikátní stezkou do oblak se již v prvním příchodu vydáváte do výšky 1116 m. n. m. K této výšce následně přidáváte příjemnou a naučnou procházku do výšky 55 metrů na unikátní stavbě s lávkou, díky tomu se do oblak dostanete také s kočárky či invalidními vozíky. Také adrenalin nechybí, najdete mnohé závěsné sítě, ale také pořádný tobogán, kterým můžete sjet až na začátek stezky. Tento tobogán je dlouhý 100 metrů. Po cestě na vrchol na vás čekají také mnohé naučné materiály a zajímavosti, které seznámí vás i vaše děti s okolím Dolní Moravy, na kterém se budete nacházet. Samotný výhled je také skvělou odměnou. Vidět je samozřejmě nedaleký Kralický Sněžník, ale také celá hřebenovka Jeseníků, Suchý vrch, a nakonec Krkonoše.

Příroda ve městech

A u přírody ještě chvíli zůstaneme. Česká republika nabízí hned několik vodních světů a krásných zoologických zahrad.Začneme tou nejslavnější, ZOO PRAHA. Zoologická zahrada v hlavním městě Praze právem patří mezi světově oblíbené a krásné zoologické zahrady. Již od svých počátků se pyšní nejen unikátností lokality v pražské zalesněné oblasti Troja, ale také přístupem k ochraně svých zvířat i flóry (poblíž se nachází také Botanická zahrada). Tato zoo má nejen velký výběr zvířat (která můžete také adoptovat), ale také bohatý program, který vaše děti ocení. Nejenže se zde nachází lanovka, která nabízí výhled nejen na celou zahradu, ale také na celou Prahu, nechybí ani mnohé zážitkové programy spojené s krmením zvířat, interaktivními prohlídkami, ale také například možnosti noční prohlídky celé zahrady s průvodcem.Dalším zajímavým projektem, kde se vaše děti mohou ještě více přiblížit ke světu zvířat, je zoo dvůr králové. Tuto Zoo často známe také jako SAFARI, a to pro svou unikátnost volného prostoru pro zvířata, ale také návštěvníky. Kromě toho, že se zde děti mohou přímo a zblízka setkat s mnoha zvířaty a projet se safaribusem, jsou zde také mnohé další vedlejší programy. Například lanové stezky, ty se navíc nachází vedle restaurací, kde si rodiče mohou odpočinout, a děti dále nalézat další dobrodružství. Zoo se nachází na rozloze 72 hektarů, bavit se tak opravdu můžete celý víkend, přespat přitom můžete přímo v zoo a zažít tak noc v safari, a to v blízkosti domova.

Interaktivní muzea a galerie

Pokud děti nenalákáte ven, potom by je mohla zaujmout jedna z interaktivních a zábavných, ale také naučných galerií, výstav, a muzeí.Již po mnoho generací děti i dospělí milují, dnes již legendární, filmy českého režiséra Karla Zemana. Jeho unikátnost výroby těchto filmů starým řemeslem je natolik specifická, že se nejen studuje, ale také vystavuje. Muzeum karla zemana je skvělým zážitkem pro děti i rodiče. V tomto muzeu se nejen dozvíte mnoho nového o těchto filmech, ale také si děti mohou téměř vše vyzkoušet. V muzeu se navíc nachází mnohé kurzy a workshopy, v těch si děti mohou vyzkoušet vytvářet film tak, jak to dělával režisér Zeman, odnesou si tak kromě zážitků, také své vlastní dílo, ať již je to klip, tak loutka, či jiný zajímavý výrobek. Muzeum se navíc nachází přímo v centru Prahy, pouhých pár kroků od Karlova Mostu.Galerie mohou být všeobecně pro děti trochu nudné. To však ani zdaleka neplatí pro pražskouGALERII GUD, neboli GALERII PRO DĚTI. Tento speciální projekt je nejen výstavou, ale hlavně rozvíjením kreativních schopností dětí. V této galerii se tematické výstavy mění v samotné fantazírování, kreslení, a malování. Děti si mohou namalovat vlastní dílo, inspirovat se těmi vystavenými, ale hlavně se naučit mnoho nového o své představivosti, ale také o umění samotném.

Děti a věda

Nakonec musíme zmínit něco pro děti, které milují vědu a techniku, ale také astronomii.Tím bude iQPark nacházející se ve městě Liberec. Toto centrum je plné zajímavých a interaktivních výstav, projektů, workshopů a dalších možností, u kterých se i ti nejmenší mohou učit motorice, vědě, logice, a mnoha dalším znalostem. Nechybí pohled do světa fyziky, chemie, lékařství, přírody a všech dalších vědeckých oborů, které tato planeta nabízí. IQLandia je vůbec prvním projektem svého druhu v této republice, který nabízí jedinečný zážitek pro všechny generace, vhodné je již pro děti od 2 let. V areálu se navíc nachází také unikátní a interaktivní planetárium, pro děti milující více astronomie, než fyziky a techniky.Posledním místem pro děti a rodiče v tomto článku bude TECHMANIA, toto centrum vědy pro děti se nachází v Plzni a neustále se rozrůstá o nové projekty, expozice, interaktivní výstavy, a workshopy. Právě zde se navíc nachází vůbec jediné 3D planetárium v republice. Nechybí však ani více technologie, fyziky a chemie. Všechno si děti mohou na vlastní kůži vyzkoušet a objevovat tak tyto vědecké předměty podstatně zábavnější cestou, než v lavicích. Techmania nabízí mnohé expozice plné zábavy a nauky, nechybí ani dílny a laboratoře!Jak vidíte, Česká republika má pro vás a vaše děti mnoho, co nabídnout.

Další články