Kde se naučit řídit své finance?

Kde se naučit řídit své finance?
Rádi byste se naučili lépe zacházet se svými penězi? Chcete vědět, jak je rozmnožit, co za ně koupit a co naopak ne a kam je bezpečně uložit či investovat, jenže nevíte, kde tyto informace získat? V různých obdobích života máme různé potřeby a sny, a k tomu na nás ještě ze všech stran vyskakují lákavé nabídky bank a různých společností a nabízí nám tak nepřeberné množství produktů, že je velice těžké se v tom všem vyznat. Kde se tedy můžete sami vzdělávat v oblasti financí? Následující článek od Zaplo.cz Vám přinese pár tipů, kde se poohlédnout.

První a také nejlevnější a nejsnadnější z možností je internet, který je plný různých článků o financích, rodinných rozpočtech, finančních plánech a dalších zajímavých tématech.

Některé z těchto článků jsou přínosné, některé však již méně. Vybírejte tedy vždy takové, které jsou na relevantních webových stránkách a jsou psány srozumitelně. U některých témat věnujte pozornost také aktuálnosti článku. Zajímavé informace nabízí i společný projekt finančních asociací „finanční vzdělávání“ na http://www.financnivzdelavani.cz/.

Druhou možností jsou kurzy. Některé jsou levnější, některé dražší. Které si vyberete, je jen na Vás.

Důležité je, aby se téma týkalo toho, co právě potřebujete. Pokud potřebujete zjistit, jak správně spravovat rodinný rozpočet, nechoďte na kurz investování na burze a naopak. Cenově dostupnou možností je například internetový online kurz od Financí pro radost, který můžete najít na http://akademie.financeproradost.cz/e-seminar/jak-ridit-sve-finance-aneb-vse-o-penezich, nebo můžete seminář od té samé společnosti absolvovat osobně, což potom samozřejmě vyjde mnohem dráž. Kurzy pořádá také poradna při finanční tísni na http://www.financnitisen.cz/seminare.php.

Třetí možností je stará známá klasika v podobě knihy.

Ze zajímavých titulů, které jsou cenově dostupné a srozumitelné, avšak nejsou příliš dlouhé, můžeme zmínit titul Osobní finance – řízení financí pro každého od autorů Mgr. Petr Syrového, Ing. Tomáše Tyla, která Vám představí témata jako finanční plánování, zajištění rizik, investování, investiční produkty nebo úvěry. Také kniha s názvem Osobní a rodinné finance od Luboše Smrčky by některé z Vás mohla oslovit. Autor se v knize věnuje širokému spektru situací, do nichž se jedinec nebo rodina dostanou a nevědí, jakou cestu zvolit, aby to byla ta nejlepší. Zmiňuje témata jako spoření, zadlužení rodin, půjčky, investice, bydlení daně, pojištění, exekuce a bankrot.

Pokud jste milovníkem novinek a technologických vymožeností, jistě Vás potěší, že na trhu existuje nepřeberné množství různých programů a aplikací, které Vám se vzděláváním a řízením Vašich financí mohou také pomoci.

Mezi jinými můžeme zmínit aplikaci Wallet, která je při správě osobních financí velice oblíbená a využívaná. Můžete si ji zdarma stáhnout do telefonu i počítače. Z dalších aplikací je tu např. RQ Money a AceMoney. Výběr je už jen na Vás.

Pokud naopak nejste příliš  analytický typ a raději se učíte formou hry, zahrajte si s rodinou nebo přáteli deskovou hru Finanční svoboda, která Vás bude bavit a zároveň se něco i naučíte!

Přejeme Vám hodně chuti do dalšího vzdělávání ve světě financí!

Další články