Na co Češi využívají krátkodobé půjčky?

Na co Češi využívají krátkodobé půjčky?
Dle průzkumů má 48 % občanů České republiky nebo jejich domácnost nějakou půjčku. Z toho 25 % tvoří hypotéky a 2 % podnikatelské úvěry. Za poslední dva roky však přibývá půjček, které mají krátkodobý charakter. 25 % lidí má půjčku na zboží, což je od roku 2014 nárůst o 5 %, a 19 % vlastní jinou půjčku, což je dokonce nárůst o 7 %. Za co tedy Češi své krátkodobé půjčky utrácí nejvíce?Přístup k životu na dluh se za poslední roky změnil. Již 85 % lidí považuje půjčky za přirozenou součást života. Nutno však podotknout, že 87 % lidí si je vědomo rizika, které půjčka může přinést.

Nejvíce jsou společností akceptovány půjčky na bydlení nebo již zmíněné podnikatelské úvěry. 62 % Čechů považuje za normální i půjčky na zboží. Za nepřijatelné naopak Češi považují půjčky na dovolenou či vánoce, kde s takovouto půjčkou nesouhlasí víc než tři čtvrtiny obyvatel. Téměř 33 % všech půjček jde na zakoupení televize, počítače či jiné elektroniky a 25 % půjček jde na pořízení spotřebičů či jiných věcí do domácnosti.

Krátkodobé půjčky tedy lidé využívají především na nákup elektroniky a pro běžný chod domácnosti, nábytek, domácí spotřebiče aj. Při nákupu nábytku potom upřednostňují půjčky od banky a pro nákup spotřebičů převládají půjčky od nebankovních společností. Není však také výjimečné, že si lidé půjčují peníze i za účelem splacení jiné půjčky. Toto je tzv. vytloukání klínu klínem a nemůžeme jej doporučit. Pokud nemáte na splácení současného úvěru, nebudete mít pravděpodobně ani na splácení toho nového, kde bude měsíční částka ještě vyšší a vy se tak budete dostávat do čím dál tím hlubší dluhové pasti. Každá férová společnost s Vámi ráda dohodne splátkový kalendář. Férový věřitel by Vám ani neměl poskytnout další půjčku, pokud se v problémech s dluhy již nacházíte. Společnost Zaplo.CZ například přímo na svých stránkách www.zaplo.cz uvádí, že prověřuje bonitu klienta.V posledních letech se však objevil ještě další nešvar, než jen půjčky na dovolenou či splacení současných dluhů. Dochází totiž ke zvyšování zadlužení seniorů, kteří chtějí ve většině případů udělat radost svým dětem či vnoučatům a jelikož nemají dostatek peněz, uchylují se tedy často ke krátkodobým půjčkám. V roce 2014 si lidé nad 55 let věku půjčili okolo 72 miliard korun. Problémem je především to, že u těch, co pobírají starobní důchod, je velmi těžké tento příjem nějak navýšit. Pokud tedy nemají peníze na pořízení dárku pro své vnouče, nebudou mít pravděpodobně ani na splácení půjčky.Pokud tedy přemýšlíte o krátkodobé půjčce či úvěru, buďte si jistí, že budete schopni své závazky splácet. Dalším důležitým krokem je, abyste si rozmysleli, zda to, na co si chcete půjčit, opravdu potřebujete. Jak již bylo zmíněno, dovolená většinou není nejlepším důvodem pro žádost o půjčku. Pokud na ni nemáte dostatek peněz, zvolte nějakou levnější variantu. Půjčka na předchozí půjčku také není ideálním řešením situace. Pokud víte, že jste schopni splácet a že danou věc opravdu potřebujete, potom Vám jen zbývá najít toho správného poskytovatele.

Další články