Proč je důležité platit své půjčky včas?

Proč je důležité platit své půjčky včas?

Blíží se splatnost Vaší půjčky? Raději si termín hlídejte a zaplaťte včas. Prodlení by Vás mohlo přijít draho! Sedm set tisíc Čechů neplatí včas za služby a půjčky a jsou tak vystaveni úrokům z prodlení a sankcím. Nebuďte jeden z nich.

Podíl občanů s dluhem po splatnosti zapsaných v Registru fyzických osob SOLUS už činí 8,12 % všech dospělých obyvatel Česka. Zmíněné vysoké úroky a sankce však nejsou jediným problémem, se kterým se lidé v takové situaci musí potýkat. Pokud se se splátkami zpozdí opakovaně nebo dokonce své závazky neplní, dostanou se do již zmíněného registru a následně mohou mít problém, pokud chtějí uzavřít např. smlouvu s operátorem nebo žádají o půjčku či hypotéku, a to dokonce i když své dluhy již splatili. Trvá totiž přibližně rok, než dojde po splacení závazků k výmazu z tohoto rejstříku.

Banky a nebankovní společnosti mají při nesplácení závazku podobný postup. U nebankovních společností však nemáte zavedený běžný účet, což znamená, že pohledávku nelze urovnat z některého z účtů dlužníka. Každá společnost má své vlastní podmínky, které vyplývají z dané smlouvy o půjčce či úvěru. Proto je důležité si vždy tyto podmínky předem dobře prostudovat. Pokud dlužník není schopný splácet, je vždy lepší ihned kontaktovat daného věřitele a domluvit se na dalším postupu. Takto může dojít ke snížení, někdy i dočasnému pozastavení splátek. Pokud se svým věřitelem nebudete komunikovat, může to považovat za nevůli splácet půjčku a může požadovat okamžité splacení celého úvěru. Některé společnosti mají ve smlouvě uvedeno právo požadovat hrazení splátky srážkou ze mzdy. Při nesplácení Vám také hrozí sankční poplatky, které jsou u nebankovních společností vyšší než u bank. Může být nastaven buď úrok z prodlení, nebo pevná sankční částka.Sankční poplatky však také nejsou posledním nebezpečím, které na Vás při nesplácení číhá. Další náklad, který budete muset uhradit, jsou poplatky za zaslané upomínky. Tato částka může činit až kolem 500 Kč, což je v případě půjčky v hodnotě např. 2 000 Kč poměrově velmi vysoká částka. Některé společnosti Vás nejdříve telefonicky upozorní, než Vám upomínku zašlou, jindy je generována automaticky po promeškání termínu splatnosti.

Pokud klient ani po upomínkách nereaguje, může tedy společnost přistoupit k zesplatnění celého úvěru, a to i s úroky a sankcemi.Pokud tedy budete hrát mrtvého brouka, nic tím nevyřešíte a v nejhorším případě u Vás zaklepe exekutor a i půjčka o původní nízké hodnotě se Vám velice prodraží a hlavně Vám způsobí mnoho stresu a nepříjemností.

Nejdůležitější je však prevence. Když o půjčku žádáte, vždy si dobře rozmyslete, zda budete mít i na její splacení. Půjčujte si jen u férové společnosti, jako Zaplo.cz, která má na svých stránkách uvedeny veškeré informace, včetně přehledných podmínek. Na www.zaplo.cz si také můžete ověřit výši půjčky na úvěrové kalkulačce nebo získat první půjčku zdarma.Přejeme Vám mnoho štěstí a plaťte své závazky včas!

Další články