Rozpočet: Jak na nepravidelný příjem

Rozpočet: Jak na nepravidelný příjem
Slovo rozpočet se občas může zdát jako něco, čím se zabývají výhradně politici nebo podnikatelé, a v mnoha ohledech je to pravdivé. Nicméně, osobní rozpočet pro domácnost, nebo jedince, to je něco, čím by se rozhodně mělo zabývat více lidí. Může se to zdát jako naivní pohádka, ale praxe a zkušenosti nám říkají, že plánování rozpočtu skutečně zásadně pomáhá k dosažení lepší ekonomické nezávislosti, zejména v případech nepravidelných příjmů.Takový příjem se netýká pouze lidí pracujících z domova, případně na komisi. Ale také zaměstnanců, kteří se těší bonusům pouze jednou ročně, a prakticky přežívají na minimální mzdě, případně zaměstnanců, kteří jsou závislí na vypsaném počtu a dostupnosti brigád. Takový příjem nás může kdykoliv ochromit, aniž bychom to čekali, v právě proto je dobré se hned teď naučit vytvářet vlastní rozpočet, ale hlavně se naučit jej dodržovat, a začít šetřit. Peněžní rezerva je v mnoha situacích to jediné, co nás může bezbolestně zachránit, velké minimum z nás ji však skutečně vytváří.Nejčastějším důvodem pro její odmítání je představa, že není z čeho takovou rezervu vytvořit, nebo že ji vlastně vůbec nepotřebujeme. Opak je pravdou. Právě s vytvořením rozpočtu můžeme odhalit tzv. černé díry naší peněženky nebo účtu. Ty můžeme postupem času zaplnit a její zbytky přesměrovat rovnou na šetřící účet.

Před vytvořením rozpočtu

Předtím, než se vrhneme na samotné vytváření rozpočtu si musíme ujasnit a připravit několik speciálních věcí a informací. Jednou z těch nejdůležitějších je sepsání seznamu našich základních výdajů. Zde je dobré vypsat veškeré kategorie, které patří do nutných výdajů. Mezi takové kategorie patří například platba nájmu, služeb (jako jsou elektřina a plyn), ale dále také připojení k internetu, platba za telefon, poplatky za auto, případně další měsíční výdaje, které máte. Patří sem však také platba za léky (bez kterých se neobejdete), úvěry a hypotéky, nebo další služby s měsíční splatností (např. Netflix, televize, posilovna).Srovnání těchto výdajů nám dá také možnost si uvědomit, že mnohé z nich můžeme v jejich výši nějakým způsobem ovlivnit. Kupříkladu účty za telefon či internet a jejich uvědomění nás může přesvědčit ke změně samotného operátora a poskytovatele.Druhým takovým sloupečkem jsou poté naše příjmy. Ať již máme jeden hlavní příjem, nebo desítky brigád za měsíc. Je nutné do tohoto ekonomického pavouka nastavit také protějšek, abychom přesně zjistili stav naší ekonomické stability, či naopak nestability.Rozpočet nemusíte nutně připravovat na papír a zdlouhavě nad ním dumat. Žijeme přeci jen v technologické době, využít můžete jak desítky programů pro vaše počítače, tak aplikací pro vaše telefony a tablety. Tyto aplikace lze jednoduše nastavit tak, aby byly propojeny například s vašim účtem. Mnohé aplikace jsou schopny z těchto dat přerozdělit druh výdajů a příjmů do grafického rozhraní a grafů, díky kterým ihned uvidíte stav svého konta, ale hlavně rozpočtu. Takto můžete mít porovnání za měsíc, rok, ale také kratší nebo delší období.

Šetření a peněžní rezerva

Šetření a vytváření peněžní rezervy se nám s rozpočtem bude zdát mnohem jednoduší. Díky aplikacím navíc můžete krásně vidět místa, kde utrácíte nejvíce. Například zbytečné nákupu přebytku jídla, případně drahé obědy v restauracích, nebo další kategorie. Samozřejmě, dopřát si čas od času musí každý, ale pravdou je, že denní oběd v restauraci nás může měsíčně přivést na částku až4 000 Kč, při ceně 130 Kč/oběd.Existuje několik tipů a rad, jak se postavit k šetření a rezervě. Tou nejzastaralejší je klasické prasátko. Možná se nad tím zasmějete, ale téměř každému z nás denně v peněžence zůstanou spousty drobných. Pokud do prasátka jen tak odhodíme denně 30 Kč, za měsíc máme v prasátku 900 Kč, za rok již necelých 11 000 Kč. Tyto mince navíc mnoho z nás nemusí postrádat, a na konci roku si můžeme udělat radost dovolenou, nebo novou technologií či oblečením.Stejným způsobem můžeme fungovat také na technologické úrovni, a to díky online bankovnictví. Valná většina bank dnes funguje také online, a jako klienti máte přístup k online bankovnictví. Zde můžete velmi jednoduše, bez zbytečného papírování, nastavit nejrůznější šetřící metody. Ta nejvíce podobná házení mincí do prasátek, je zaokrouhlení, částka nebo procento z každé transakce. Princip je velmi jednoduchý, s každým, jakkoliv malým, výdajem z vašeho účtu či karty, bude odečtena předem nastavená částka na šetřící konto. Například může být zaokrouhlena transakce na celou částku, nebo odečtena částka 50 Kč na šetřící konto. Se všemi výdaji a platbami, které za měsíc vykonáte, se vám na toto konto může našetřit za měsíc částka v rozmezí 1 000 – 2 000 Kč, a to již člověka potěší, a mnohokrát i zachrání. Pokud toto konto nebudeme vybírat, také zde budeme za rok mít až 12 000 – 24 000 Kč, to nám spolu s prasátkem může hodit až 30 000 Kč peněžní rezervy.

Šetřící účet a kapesné

Existují mnohé další možnosti, jak si zajistit ekonomickou stabilitu, tím hlavním je nejen dobře plánovat, ale také mít velmi dobrý přehled o tom, jaký je náš současný stav financi. Je proto velmi dobré přesně vědět, kolik se nachází na našem účtu v reálnou chvíli, ale také znát další důležité informace. Například, kdy a v jaké výši jsou odečítány úroky, zda jsou provedeny všechny povinné transakce. Nejlepším pomocníkem jsou v tomto ohledu opět mobilní aplikace vaší banky, které vás rychle a bezpečně informují o stavu vašeho účtu, ale také přednastavených platbách. Touto formou budete stále mít přehled o tom, kolik peněz dále můžete utratit.Stejně dobrá forma je také minimální výběr peněz, a pouze pro vaší osobní potřebu. Díky tomu oddělujeme peníze na našem účtu od financí, které jsou výhradně pro naší denní potřebu, právě na ony nákupy, obědy, případně návštěvy kina nebo sportovní aktivity. Také díky tomu je svým způsobem útrata z účtu dobře chráněna, možná vás samotné z aplikace poté překvapí, kolik peněz máte stále k dispozici.Konečně můžete vytvořit také tzv. šetřící účet. Tento sekundární účet je možné internetových bankovnictvích opět dobře provázat s vašim hlavním účtem. Díky sjednocené bance je převod mezi těmito účty nejen bezplatný (zde záleží na konkrétní bance, od bank, které tuto transakci zpoplatňují rychle pryč), ale hlavně automatický. Peníze jsou během několika vteřin připsány na šetřící účet. Nezáleží, jaký obnos se na něj rozhodnete měsíčně vložit. Může se jednat o tak nízkou částku, jako je 300 Kč, což nám za rok dá opět 3 600 Kč, není to sice moc, ale jsou to finance, které můžeme mít stranou. Pokud na účet odkládáme 1 000 Kč měsíčně, za rok máme nastřádáno 12 000 Kč. Šetřící účty mají ve většině případech jen minimální poplatky, a jejich vedení nás téměř nic nestojí, složí však velmi efektivně s ohledem na samotné šetření.Zde tedy vidíme, že i s nepravidelným příjmem existuje mnoho možností, jak dobře ušetřit. Výše zmíněné částky jsou pouze příkladem. V mnoha domácnostech je situace natolik finančně napjatá, že s těmito částkami není možné pracovat. Nicméně pokud dáme do prasátka 10 Kč denně, za rok se nám nastřádá zhruba 4 000 Kč, stejnou částku můžeme mít na našem šetřícím kontě, to nám za rok dává start s 8 000 Kč, a výhledem na lepší finanční stabilitu, než v tom předešlém roce.

Další články