VÁNOČNÍ ROZPOČET

VÁNOČNÍ ROZPOČET
Vánoce jsou skoro až děsivé jen tím, kolik nás ve výsledku vlastně stojí. Není nezvyklostí, že si lidé často o Vánocích dokonce berou půjčky, aby celý tento svátek mohl být nějak zvládnut. Čím to vlastně je? V dnešní době jsou Vánoce zejména komerčním svátkem, který je spojen nejen s dáváním dárků, ale také zdobením domů, bytů, zahrad, pečením, vařením, ale také s pitím. Všechny tyto přísady nám dávají moderní vánoční svátky v jejich plné kráse a atmosféře, ale také do Nového roku pořádně vyprazdňují peněženku.Jak se s tím vypořádat? Tím nejlepším možným způsobem je připravit si rozpočet, a mít tak přesný přehled nad tím, co si ještě můžeme dovolit, a co již je za hranicí našich možností. Rozpočet navíc můžeme rozdělit do kategorií tak, aby finance nebyly vyčerpány předtím, než se dostaneme k další kategorii.

Dárky

Jednou z těch hlavních kategorií jsou o Vánocích zejména dárky. První kategorií pro náš rozpočet proto budou právě dárky. Napíšeme si proto seznam lidí, které chceme obdarovat, a hlavní dárky, které pro ně máme vymyšlené. To nám dá možnost prohlédnout si dobře nákupní trh, a hlavně ceny, které se k těmto produktům vztahují. Pokud tedy pro syna chceme PlayStation, víme, že první položka bude mezi 7 000 – 10 000 Kč, a pro maminku příjemný parfém v hodnotě 1700 – 3000 Kč. To nám první kategorii dostává na cca. 14 000 Kč.

Dekorace

K Vánocům zcela neodmyslitelně patří také patřičná vánoční výzdoba. Také sem poputuje část našeho rozpočtu. Hlavním nákupem pro nás bude stromeček, pokud nepoužíváme umělý, podle druhu a jeho velikosti víme, že můžeme utratit 500 – 3000 Kč. Další na řadě může být stojan a ozdoby, světýlka (pokud tedy budeme nové dokupovat), to nás přivádí na další 2 000 Kč. Nakonec nesmí chybět také adventní věnec, prostírání, případně ozdoba dalších místností, tedy další cca. 1000 Kč. Tato kategorie nás dovádí na nějakých 6 000 Kč.

Jídlo

Vánoce jsou také silně o jídle, chystá se na nás hned několik vánočních svátků, a jejich tradic. Od bramborového salátu, přes chlebíčky, ryby, řízky, až po kachnu, či jiné tradiční pokrmy. Každý vánoční svátek má to své, a mnoho rodin se jimi stále řídí. Jen nákup jídla na vaření nás může stát několik tisíc. Nyní se dostáváme však k pečení, s tím mnoho lidí začíná již koncem Listopadu, aby mělo cukroví čas se krásně uležet, a změknout. České cukroví je velmi silně založeno na oříškách, které se přidávají do téměř každého těsta, a které jsou rok od roku dražší. Musíme proto dobře vymezit naše finance na nákup jídla na Vánoce tak, aby nám něco zůstalo pro Silvestr. Tato kategorie pohltí nejméně dalších 5 000 Kč, pro menší rodinu.Takto jednoduše, na papír, ale také pomocí různých aplikací do telefonu i počítače, si můžeme rozložit jednotlivé kategorie, ale hlavně potřebné finanční náklady. Vždy je lepší kategorii přiřadit o něco nižší konečnou sumu, díky čemuž nám ve výsledku může zbýt poměrně hezká rezerva.Zejména dekorační kategorie nám dává mnoho možností, jak ušetřit. Pokud používáme umělý stromeček a ozdoby, které jsou v rodině již po mnoho let, odpadá nám téměř 2 000 Kč, které můžeme použít jinde.Je však důležité věnovat financím v tomto ročním období dobře pozornost, a myslet také na to, že nás posléze čeká další měsíc. Půjčky a úvěry jsou v tomto případě zcela zbytečností, stačí se zaměřit na jiné, možná více osobní, dárky, ale také výrobu vlastních dárků a ozdob. Přeci jen, hlavním záměrem Vánoc je tolerance, láska, a přátelství.

Další články